Se deschid porţile spre Schengen. De mâine vom putea zbura liber, fără controale în spaţiul european de liberă circulaţie, iar pentru a marca evenimentul, timişorenii au dat o mare petrecere. Peste 800 de oameni s-au adunat în Terminalul Schengen, proaspăt inaugurat de pe Aeroportul Internațional Timișoara. Pentru că prima cursă vine abia la noapte locul a devenit perfect pentru o petrecere pe cinste, ca într-un club veritabil. Totul face parte dintr-un concept inedit, extrem de apreciat: petreceri private anunţate cu puțin timp înainte și care se desfășoară doar în locații atipice. Party-ul a fost sold out.
Iulia Pop, reporter Observator: Până când Terminalul Schengen îşi primeste oficial primii pasageri, în zona de îmbarcare se decolează spre distracţie. Investiția de 40 de milioane de euro a devenit loc de petrecere pentru sute de oameni.
![](https://bihornews.ro/wp-content/uploads/2024/03/x-146-1024x576.jpg)
800 de oameni au încins petrecerea
După un astfel de instructaj, cei aproape 800 de oameni care au ales să se distreze în terminalul Schengen, au încins petrecerea.
Tânăr: Mi se pare foarte interesant, cred că e o premieră, cel puțin pentru mine şi… se deschide spațiul Schengen.
Tânără: Este o idee inedită, nu a mai fost până acum, mi se pare foarte interesant. Un mod unic de a promova cum se distreaza lumea în Timişoara.
Biletele au fost sold out în câteva zile
Biletele la petrecerea din terminal au fost sold out în câteva zile.
Dragoș Iliescu, organizator:Noi facem evenimente în locuri neconvenționale și încercăm să ieşim cât mai mult din zona de confort. Nu neapărat a noastră, cât a oamenilor. Şi le oferim experiențe inedite, cum e cazul aeroportului.
Daniel Stamatovici, directorul Aeroportului Internațional Timișoara: Avem această fereastră de timp am inaugurat terminalul şi practic în 31.03 vor începe să opereze cursele prin terminal şi atunci avem 2 nopţi şi o zi la dispoziţie. În această noapte am spus să oferim şi celor mai tineri ocazia să petreacă alaturi de noi.
La terminalul Schengen din Timişoara, prima cursă va ateriza după miezul nopţii. (sursa)