România s-a calificat, vineri, în finala Campionatului European de minifotbal. Tricolorii au învins, scor 4-2 după lovituri de departajare (1-1, 3-1 d.l.d) , naționala Kazahstanului.

A fost 1-1 în timpul regulamentar de joc. Tuleppov, în minutul 16, respectiv Mircea Ungur, în minutul 36, au marcat golurile.

Cu rezultatul de egalitate, 1-1, s-a ajuns la lovituri de departajare, unde România s-a impus cu 3-1. Marius Balogh, Andrei Șumălan și Vasile Pop au marcat pentru România și au adus calificarea în ultimul act al Campionatului European de minifotbal.

În finală, România va întâlni Serbia, sâmbătă, de la 21:30.

După două victorii (9-0 cu Turcia și 5-2 cu Polonia) și o remiză (0-0 cu Ungaria), România a câștigat grupa și a dat piept cu Georgia (3-0) în optimile de finală, iar în sferturile de finală au învins cu 4-1 pe Bosnia&Herțegovina. (sursa)

Articolul precedentDe la cititori. La Chișlaz, peneliștii umbla cu… flotanții! (FOTO)
Articolul următorMai mulți elevi s-au plimbat pe 6 plute făcute din PET-uri, pe Crișul Repede, până aproape de Ungaria