Naţionala României a jucat, miercuri, 26 iunie, cu Slovacia, meciul decisiv pentru calificarea în optimi la Euro 2024. Partida din grupa E a avut loc de la ora 19.00, la Frankfurt.

Tot de la aceeaşi oră s-a disputat şi partida Belgia – Ucraina. Înaintea ultimei etape, România era lider în clasamentul grupei, dar toate cele patru echipe aveau câte trei puncte.

Slovacia a deschis scorul în minutul 24, prin Duda, cu o lovitură de cap, iar România a egalat prin Răzvan Marin, în minutul 37, dintr-un penalty scos de Ianis Hagi.

Cu un rezultat de egalitate, 1-1, România și Slovacia merg braț la braț în optimi. Pentru că Belgia și Ucraina au remizat, 0-0, România a câștigat grupa și va juca în optimi cu Slovenia sau Olanda. (sursa)

Articolul precedentUn panou cu Ciucă a început să lăcrimeze după ce câțiva bărbați au făcut grătar sub el
Articolul următorRomânia întâlnește Olanda în optimi la Euro 2024. Când și unde se joacă partida. Cât costă un bilet